List of Governors of Nepal Rastra Bank

Are you looking for the list of Governors who served in the Nepal Rastra Bank from the day of its establishment to till this date? If you are wondering who became the Governors of Nepal Rastra Bank in different tenures, here we have presented the list of Governors of NRB who served from the time of establishment to the current date.

Nepal Rastra Bank (NRB) is the central bank of Nepal. It is responsible for managing the country’s money supply, setting interest rates, and regulating financial institutions. The governor of Nepal Rastra Bank is the head of the bank and has a lot of influence over the country’s economic policy.

The government of Nepal, the Council of Ministers appoints the Governor on the basis of the recommendation of the Recommendation Committee formed pursuant to Sub-section (2) of Nepal Rastra Bank Act, 2058.

Nepal Rastra Bank was established in 1956. Since then, it has worked to improve the availability of credit, strengthen the banking system, and promote financial inclusion in Nepal. These efforts have helped the country’s economy grow and become more stable. In this blog post, we will look at the list of governors who have led Nepal Rastra Bank since it was founded. Each governor has contributed to the development and evolution of the bank and has played a role in the stability and growth of Nepal’s economy.

List of Governors of Nepal Rastra Bank

S.noName of GovernorTerm of Office Remarks
1Mr. Himalaya Shumsher J.B. RanaApril 26, 1956 – February 7, 1961First Governor of the Nepal Rastra Bank
2Mr. Laxmi Nath GautamFebruary 8, 1961 – June 17, 1965Second Governor of the Nepal Rastra Bank
3Mr. Pradyuma Lal RajbhandariJune 18, 1965 – August 13, 1966
4Dr. Bhekh Bahadur ThapaAugust 14, 1966 – July 26, 1967
5Dr. Yadav Prasad PantApril 24, 1968 – April 28, 1973
6Mr. Kul Shekhar SharmaApril 29, 1973 – December 12, 1978
7Mr. Kalyana Bikram AdhikaryJune 13, 1979 – December 8, 1984
8Mr. Ganesh Bahadur ThapaMarch 25, 1985 – May 22, 1990
9Mr. Hari Shankar TripathiAugust 10, 1990 – January 17, 1995
10Mr. Satyendra Pyara ShresthaJanuary 18, 1995 – January 17, 2000
11Dr. Tilak Bahadur RawalJanuary 18, 2000 – January 17, 2005During his tenure, from 29th August 2000 to 27th April 2001 Deependra Purush Dhakal also served as the Governor of the Nepal Rastra Bank.
12Mr. Deependra Purush DhakalAugust 29, 2000 – April 27, 2001
13Mr. Bijaya Nath BhattaraiJanuary 31, 2005 – January 30, 2010 January 31, 2005 – January 30, 2010During his tenure, Mr. Bijaya Nath Bhattarai served as the Governor of Nepal Rastra Bank from January 31, 2005 – January 30, 2010
14Mr. Deependra Bahadur KshetryJanuary 15, 2009 – July 26, 2009Governor who served for the shortest time in history.
15Dr. Yuba Raj KhatiwadaMarch 22, 2010 – March 19, 2015
16Dr. Chiranjibi NepalMarch 22, 2015 – March 18, 2020
17Mr. Maha Prasad AdhikariApril 6, 2020 – PresentFrom 2076 Chaitra 24
List of Governors of Nepal Rastra Bank
List of Governors of Nepal Rastra Bank

In conclusion, the governors of Nepal Rastra Bank have played a vital role in shaping the country’s monetary policy and financial sector. Each governor has contributed to the development and evolution of the bank and has helped to promote stability and growth in the Nepalese economy.

Some governors have been able to serve out their full five-year term, while others have had to leave before the end of their tenure for various reasons. These reasons can include personal or health issues, changes in government or political circumstances, or differences of opinion with the board of directors or other stakeholders.

The list of governors presented in this blog post provides a valuable resource for understanding the history and leadership of Nepal Rastra Bank, and the important role it plays in the country’s economic development.

Comments are closed.